State Enterprise

"Ukrainian Aviation Meteorological Center"

SE “UAMC"

В 2007 році встановлено і діє автоматизований метеорологічний радіолокаційний комплекс (АМРК) “Метеор-МетеоЯчейка”, до складу якого входять перший на Україні доплерівський метеорологічний радіолокатор (ДМРЛ) МЕТЕОР-500СDP  фірми Selex Si/Gematronik (Німечина) та спеціальне програмне забезпечення  “МетеоЯчейка” розроблене ЗАТ „Інститут радарної метеорології” (Росія).

В березні 2013 року проведено модернізацію АМРК „Метеор-МетеоЯчейка” для функціонування в режимі подвійної поляризації.

АМРК працює в автоматичному режимі з періодом оновлення інформації 10 хвилин. В ДМРЛ використовуються режими: “відбиваність”, “доплерівська швидкість”, „подвійна поляризація”.

В режимі “відбиваність” дальність визначення метеооб’єктів складає 500 км, визначаються зони хмарності і пов’язані з нею атмосферні явища (облогові і зливові опади, грози, град, шквал, смерч). Одержуються наступні радіометеорологічні продукти: карти метеорологічних явищ, висота верхньої межі хмарності, відбиваність на різних рівнях, видимість в опадах, зони з небезпечними конвективними явищами (сильними зливовими опадами, випадками грози, граду, шквалу, смерчу), зони обледеніння, гідрологічні продукти: карти контурів зон опадів, карти кількості опадів на заданій площі за довільний період часу або по пунктам.

В режимі “доплерівська швидкість” дальність визначення складає 250 км і дозволяє одержати такі радіометеорологічні продукти: карти радіальних і відтворених швидкостей на різних рівнях, ширини спектру, зсуву вітру в горизонтальних та вертикальних площинах.

В режимі „подвійна поляризація” дальність визначення складає 500 км. Отримуються радіолокаційні дані, за допомогою яких визначається фазовий стан гідрометеорів: диференційна відбиваність на різних рівнях, диференційна фаза, питома диференційна фаза, коефіцієнт взаємної кореляції.

Радіометеорологічна інформація в коді BUFR цілодобово с періодом оновлення у часі 10 хвилин надходить споживачам, які мають абонентські пункти АМРК „Метеор-МетеоЯчейка”. Це диспетчери РСП „Київцентраеро”, екіпажі повітряних суден, що проходять метеопідготовку на брифінгах у підрозділах ДП “УАМЦ”, синоптики як свого підприємства, так й Українського Гідрометцентру.

Радіометеорологічна інформація про визначені небезпечні осередкі у формалізованому вигляді автоматично надходить до місцевих зведень погоди на аеродромі, та входить до складу інформації радіомовної передачі ATIS. Також ця інформація може передаватися за запитом.

Радіометеорологічна інформація в коді RADOB передається до банків авіаметданих лініями  зв’язку ASPD в синоптичні строки та в додаткові строки, при наявності  небезпечних явищ.

Програмне забезпечення АМРК “Метеор-МетеоЯчейка” не лише дозволяє отримати всі перераховані вище метеорологічні та гідрологічні продукти, а і стикується з іншими автоматизованими робочими місцями по прийому аеросиноптичної інформації. Це дає можливість співставлення радіолокаційної інформації з даними наземних станцій, бортових оповіщень та побудови композитних карт на основі даних  інших автоматизованих локаторів, включених до багатофункціональної метеорологічної автоматизованої радіолокаційної мережі (МАРС), дозволяє оперативно слідкувати за розвитком синоптичних процесів, виявляти зони небезпечних явищ та своєчасно попереджати авіаційних споживачів.