Державне підприємство

«Український авіаційний метеорологічний центр»

(ДП «УАМЦ»)

Відділ прогнозування та обслуговування авіації

Авіація є найвимогливішим споживачем метеорологічної інформації. Розвиток авіаційної техніки супроводжується безперервним підвищенням вимог до метеорологічного забезпечення авіації. Складання авіаційних прогнозів погоди – складна й цікава галузь синоптичної метеорології, а відповідальність і складність такої роботи значно вища, ніж при складанні прогнозів загального користування (для населення). Відповідальність за точність і справджувальність прогнозу несе синоптик, який розробив цей прогноз. В ДП “УАМЦ” працюють висококваліфіковані фахівці, які цілодобово стежать за синоптичними процесами й погодними умовами. В їх розпорядженні є весь необхідний аеросиноптичний матеріал, дані метеорологічного супутника Землі (МСЗ) та доплерівського метеорологічного радіолокатора (ДМРЛ) та цілого ряду автоматизованих розрахункових методів прогнозу метеовеличин. Метеорологічний підрозділ, що обслуговує авіацію, називається аеродромним метеорологічним органом (АМО). Синоптики (прогнозисти) відділу прогнозування та обслуговування авіації  здійснюють підготовку та випуск 9-годинних чи 24-годинних  прогнозів погоди по аеродрому (TAF), 2-годинних прогнозів на посадку (TREND) і попереджень по аеродромах. Авіаційні прогнози й попередження необхідні екіпажам ПС для ефективного передпольотного планування й перепланування маршруту на етапі виконання польоту; диспетчерам управління повітряного руху (УПР) для інформування екіпажів повітряних судів, що перебувають у польоті, про очікувані несприятливі умови на аеродромі посадки. Попередження по аеродрому використовуються також службами аеропорту, відповідальними за стан ЗПС, руліжних доріжок, стоянок, за справність аеродромного устаткування, технічних засобів. Синоптики (прогнозисти) всіх підрозділів ДП „УАМЦ” тісно взаємодіють впродовж чергування з питань метеорологічного обслуговування в межах зони відповідальності та надають консультації зацікавленим авіаційним споживачам. Синоптик на брифінгу забезпечує екіпажі повітряних судів польотною документацією й консультацією про метеорологічні умови на запропонованому маршруті. Екіпажі повітряних суден проходять передпольотну підготовку на пункті МЕТ брифінгу на аеродромах Київ/Бориспіль, Київ/Жуляни, Київ/Антонов-2 та Київ/Антонов-1. Польотна документація необхідна екіпажам ПС для планування й здійснення безпечного польоту і оцінки альтернативних варіантів дій (відхід на запасний аеродром) при несприятливих погодних умовах.

Відділ спостережень та інформації/ група метеорологічних спостережень на а/мі Київ/Жуляни

Спостереження за всіма параметрами погоди на аеродромі Київ/Бориспіль на двох ЗПС, на аеродромі Київ/Жуляни, а також на аеродромі Київ/Антонов-2 проводяться в безперервному режимі дистанційно автоматизованими системами, які експлуатуються під наглядом техніка-метеоролога та інженера-електроніка. Метеорологічні спостереження в режимі On-Line та зведення погоди надходять авіаційним споживачам на погодні дисплеї та каналами зв’язку. Крім того, технік-метеоролог має можливість надати інформацію за даними архіву про метеорологічні умови на аеродромі, що були зафіксовані в погодних зведеннях, а також осередненні, мінімальні та максимальні значення з кожного погодного датчика (вимірювання вітру, видимості, висоти хмарності, тиску, температури, вологості повітря) і цілий ряд додаткових даних. Технік-метеоролог може надати довідку про погодні умови, які спостерігались на аеродромі Київ/Бориспіль в будь-який день або місяць для організації функціонування аеропорту, а саме: службам аеропорту, екіпажам ПС на брифінг, диспетчерам УПР та синоптикам за даними архіву за запитом. Для забезпечення кліматичних розробок та прогнозів, що необхідні екіпажам при підготовці до вильоту, службам аеропорта, диспетчерам Київцентраеро та оперативним синоптикам, правоохоронним органам, ДАІ, страховим компаніям, організаціям в галузі економіки та народного господарства, проектування та будівництва житлових об’єктів, доріг, аеродромів, ліній зв’язку та енергетики, для оптимального планування режиму роботи та відпочинку потрібна інформація про фактичні погодні умови, які в будь-яку хвилину можуть надати техніки-метеорологи, які працюють в ДП „УАМЦ”. Ця унікальна інформація з дискретністю 1хв. може бути використана для наукових розробок та проектування. Тому, ми чекаємо всіх зацікавлених споживачів, якість інформації гарантуємо.

Радіометеорологічні спостереження проводяться за просторовим розподілом полів хмарності і пов’язаних з ними явищами погоди в радіусі виявлення ДМРЛ (доплерівський метеорологічний радіолокатор). З 1970 року спостереження проводилися в “ручному” режимі на локаторах МРЛ-1, МРЛ-5. Вже з 1999 року радіометеорологічні спостереження проводились в автоматизованому режимі з використанням автоматизованого метеорологічного радіолокаційного комплексу (АМРК) “Метеоячейка”. В 2007 році встановлено і діє перший в Україні доплерівський метеорологічний радіолокатор “Метеор-Метеоячейка” (ДМРЛ), який працює в автоматичному режимі з періодом оновлення інформації 10 хвилин. Різноманітна та різномасштабна інформація про розподіл погодних явищ в атмосферному просторі на значній відстані може бути корисною не тільки метеорологам, авіаторам, а і іншим споживачам, а саме:

 • комунальним службам міста;
 • автодорожним службам;
 • рятувальним службам ДСНС;
 • будівельникам та енергетикам.

За вашим запитом, в недалекому майбутньому, ми зможемо надати інформацію про кількість та інтенсивність опадів у заданій точці, про видимість на автошляхах, про швидкість вітру на різних рівнях, про небезпечні явища в атмосфері в заданому радіусі, як в реальному часі, так і за даними архіву. Ми готові до співпраці з Вами, якість та надійність інформації гарантуємо!!!

Відділ інформаційних технологій та обслуговування метеообладнання

Основне завдання відділу – забезпечення безперебійної та надійної роботи технічних засобів метеорологічних та інформаційних систем підприємства. Функціями відділу також є:

 • організація сервісного обслуговування та обліку засобів обчислювальної техніки підприємства;
 • проведення комплексу робіт із забезпечення технічними засобами вимірювальної та електронно-обчислювальної техніки;
 • надання інформації для проведення конкурсних торгів із закупівлі технічних засобів вимірювальної та електронно-обчислювальної техніки, здійснює збір та аналіз інформації щодо надійності роботи засобів вимірювальної та електронно-обчислювальної техніки.

Технічне обслуговування та ремонт складних оптичних та електронних датчиків погоди, що знаходяться на ЗПС і в спеку і в холод, як вдень, так і вночі здійснюють інженери-електроніки, які мають вищу спеціальну освіту.

Відділ збуту, закупівель та договірної діяльності

Основним призначенням відділу є організація та здійснення договірної роботи та маркетингової діяльності, а саме:

 • підготовка, укладання договорів/контрактів та контроль за виконанням їх умов, відповідно до чинного законодавства України;
 • ведення обліку наданих метеорологічних послуг;
 • виконання розрахунків собівартості та вартості метеорологічної продукції;
 • здійснення процесу закупівлі товарів, робіт та послуг;
 • робота зі споживачами.

Без участі спеціалістів цього відділу не буде реалізовано жоден проект, будь-то міжнародний контракт, або рядовий договір. Вони знають і володіють способами отримання інформації щодо закупівлі, поставок, навчання, страхування та інш.; тісно співпрацюють з постачальниками та замовниками. Завжди прийдуть на допомогу керівникам відділів та підрозділів свого підприємства.

Бухгалтерія

Підприємство працює на принципах високої якості, прибутковості, самофінансування і  самоокупності. Важливу роль у реалізації цієї задачі приділяється аналізу господарської діяльності. З його допомогою розробляється стратегія і тактика розвитку підприємства, обґрунтовуються плани й управлінські рішення, здійснюється контроль за їх виконанням, виявляються резерви підвищення ефективності виробництва, оцінюються результати діяльності підприємства, його підрозділів і окремих працівників. Бухгалтерія здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів діяльності підприємства, складає фінансову та статистичну звітність. Аудит фінансової діяльності здійснюється згідно з чинним законодавством.

Відділ методичного забезпечення

ДП «УАМЦ» – головний методичний центр з питань метеообслуговування цивільної авіації (ЦА) в Україні. ДП «УАМЦ» здійснює методичне забезпечення цивільної авіації в Україні відповідно до «Тимчасового порядку методичного керівництва метеорологічним обслуговуванням цивільної авіації», затвердженим спільним наказом Українського гідрометеорологічного центру та Державного підприємства «Український авіаційний метеорологічний центр» від 13.08.2020 № 74/40 та статуту ДП «УАМЦ».

Основна мета методичного забезпечення цивільної авіації – сприяння безпеці польотів у метеорологічному відношенні, підвищення якості метеопослуг, що надаються авіаційним користувачам. Безпосередньо виконання завдань з методичного забезпечення ЦА покладено на спеціальний відділ, який так і називається – відділ методичного забезпечення.

Основними завданнями відділу є:

 • здійснення методичного забезпечення та взаємодії з мережею АМСЦ України шляхом проведення нарад, семінарів керівників та спеціалістів АМСЦ, підготовки методичних рекомендацій, роз'яснень та надання допомоги з питань організації та здійснення метеорологічного обслуговування ЦА;
 • здійснення методичного керівництва метеорологічними радіолокаційними спостереженнями, що здійснюються гідрометеорологічними організаціями ДСНС;
 • участь в розробці проєктів нових та внесення змін до діючих нормативних документів з питань організації та здійснення метеорологічного обслуговування ЦА;
 • здійснення вибіркового моніторингу якості та проходження каналами зв'язку оперативної авіаметеорологічної інформації, що складається мережею АМСЦ;
 • автоматизоване оцінювання прогнозів TAF, що складається мережею АМСЦ;
 • участь та опрацювання матеріалів міжнародних семінарів, конференцій з питань авіаційної метеорології;
 • сприяння впровадженню в практику рішень ВМО/ІСАО, міжнародних стандартів та рекомендованої практики авіаметеорологічного забезпечення.

Крім того, методисти беруть активну участь у вирішенні оперативних виробничих проблем ДП «УАМЦ», що дає їм змогу не бути «чистими» теоретиками, а розуміти сьогоденні потреби та труднощі метеообслуговування авіаційних користувачів в Україні.

Наших методистів знають та поважають не тільки на мережі АМСЦ України, але і далеко за її межами, з ними радяться з питань метеообслуговування ЦА спеціалісти інших методичних центрів.

АМСЦ “Київ”

Головним завданням АМСЦ «Київ», що є підрозділом ДП «УАМЦ», є забезпечення метеоінформацією літаків, які виконують польоти не тільки на території України, а й на близьке та далеке зарубіжжя. Обслуговування здійснюється по аеродромах, маршрутах і районах польотів для екіпажів повітряних суден та інших авіаційних споживачів. На АМСЦ „Київ” проводяться також метеоспостереження та збір даних від аеродромних метеодатчиків та передача метеоданих в Київський банк метеоінформації. АМСЦ «Київ» постійно складає та уточнює прогнози погоди на аеродрому Київ/Жуляни. У лютому 2000 року до АМСЦ-Київ були приєднані АМСЦ-Гостомель та АМСЦ-Святошин, де проводилося обслуговування не тільки випробувальних польотів, а й міжконтинентальних грузових рейсів. Відділ метеообслуговування авіації на аеродромах Київ/Антонов-1 та Київ/Антонв-2, який входить до складу  АМСЦ «Київ», виконує функції з метеообслуговування польотів повітряних суден на аеродромі Київ/Антонв-1 та Київ/Антонов-2. Постійно складає та уточнює прогнози погоди по аеродромах, маршрутах і районах польотів, по тренувальним зонам, готує попередження про небезпечні явища погоди. Також проводяться метеоспостереження та збір даних від аеродромних метеодатчиків та передача метеоданих в Київський банк метеоінформації.  Аеродром Київ/Антонов-2 має статус міжнородного, але тут проводяться не тільки грузові перевезення (часто безпосадочні перельоти) важких та великогабаритних грузів у всі регіони світу на українських літаках АН-124 «Руслан», АН-225 «Мрія», а також випробувальні польоти літаків АН-148, АН-140, АН-70,  АН-158, АН-178.